A9: Register
REGISTER
Öfwer denna booken A9 som giordes anno 1700 den 20 november.
Skiepzlager
Socknar
Bya
nampn
Folio
Hemmanens naturer
Dannerydz skiepslag
Solna sockn
Frösunda
5
Skatte 1, frälse 1
Nederjärfwa
7
Crono 2
Österjärfwa
3
Solna
præstegård
4
Täby sockn.
Arninge
17 Skatte 2, frälse 2
Arninge torp
20
Torp
Åfwa
12
Skatte 1
Åkerby
13
Skatte 1
Eeka
241
Frälse 2
Enestad
21
Skatte
1
Gribby
15
Skatte 1, frälse 1, crono 1
Kulla
242
Frälse
1
Libby
14
Skatte 1, frälse 1
Löfsättra
19 Skatte 2
Lötinge
16
Skatte 1
Näsby
10
Tibbla
22
Skatte 1, frälse 1
Tibbla
Nääs
23
Ytterby
12
Skatte 1
Rydh
sockn
Ubby eller Ryds
prästegårdh
24
Eka
24
Sämminghundratz skeppslag
Kulla
24
Skånella
sockn
Biörnwallen, torp
till Kiussinge
36
Torp
Dahl
31 Torp
Ekeby
27
Crono 7
Kimstad och deß
torp
35
Skatte
2
Kiusinge och deß
torp
36
Skatte
1, crono 1
Sälna
36 Frälse 6, crono 1, Danviks 1
Skalmsta
28
Frälse
2, crono 1
Skånellaby
27
Skånala holm een kongs engh
30
Skånela
prästgård och kyrckia samt
31
klockare gård
Steensta och deß
torp
32
Skatte
1
Tadom
29
Skatte 2
Tiustad
33
Crono
4
Härader
Socknar
Byar
Folio
Sämminghundratz härad
Marckims sockn
Artinge
torg till Wreta
53
Torp
Bergby
55
Skatte 1
Husby
46
Skatte 1, frälse 2
Husby
43
Hybbelholm
40 Skatte 1
Leena
48
Frälse 1, crono 1
Lundby
38
Skatte
3, frälse 1
Marckims præstegård
44
Marckims
kyrckia
55
Örsta
49
Örsta torp
52
Torp
Sackstad
45
Crono 1
Snåttesta
51 Danviks 2
Wiwellsa
41
Skatte 1
Wreta
53 Skatte 1
Årckesta sockn
Årckesta
kyrckia
58
Borsta
58
Finnberga
63
Skatte
1
Lundby
61
Skatte 2
Wastuna
60
Skatte
1, frälse 1
Yttergala
58
Orkstad
58
Fröszunda
sockn
Åttersta
73
Skatte 1, frälse 1, academie 1
Berg
70
Byle
72
Torp
Frössunda
prästegård ock kyrckia
68
Löfstad
69 Skatte 1, crono 3
Roostad
75
Skatte
1, frälse 3
Skreffstad
76
Skatte
1
Stolp Ekeby
67
Skatte 1
Wröda
71
Skatte 1, frälse 2
Lunda
sochn
Eka
91
Skatte 3
Engeby
80
Skatte 2
Lilla
Söderby
84
Skatte 1
Lunda kiörkia
843
Härader
Sochnar
Byar
Folio
Hemmans
naturer
Semminghundra härad.
Lunda
sockn
Mörby
81
Frälse
1, crono 1
Norrby
89
Frälse 1
Ösby
86
Skatte
2, Danviks 1
Sandwijken
85 Cronotorp
Sqwallerbolet
88 Torp
Stoora Söderby
79
Skatte 2, frälse 1
Trosta
82
Skatte
1, frälse 2
Skieftuna sochn
Åkelsta
104
Skatte 1, academie 2
Ånsta
119 Skatte 2, frälse 3
Berby
111 Skatte 2, crono 1, academie 1
Bussegården i
Östad
115
Academie
1
Espesta
vtjordar
105
Fröby
117
Skatte 1
Gottersta
103 Skatte 3
Gränby
109
Skattetorp
Helgåby
112
Herrestad
99 Skatte 2, frälse 1
Kiedbolet
116
Skattetorp
Kocksta
101
Skatte
1, academie 1
Lättesta
97
Skatte
1, academie 1
Lingh
94 Skatte 2
Örby
96
Skatte 2
Östad
115
Academie 1, frälse 1, skatte 1
Skieftuna kyrckia ock
prästegård samt
100
klockaregård
Skoby
113 Crono 1
Slomsta
115
Skatte 1, frälse 1
Surstad
107
Skatte 2, frälse 1
Ultuna
120
Skatte
1, academie 2
Walla
108
Skatte
2, frälse 1
Widebo sockn
Botlöt
129
Torp
Bystad
126
Krooksta
122
Skatte
1, frälse 2, crono 1
Nibbla
124
Crono 2
Rickeby
125
Frälse
1, crono 3
Stoorbohlet
128
Crono
Härader
Sochnar
Byar
Folio
Hemmanetz
naturer
Sämminghundra häradh.
Widebo
sochn
Uppengie
130
Widebo
prästegård ock kyrckia samt
126
klockaregård.
Siuhundratz härad
Skiäderij
sockn
Biörnborg
156
Cronotorp
Dagsgåle
143
Skatte 5
Frijhambra
140
Skatte
2
Gulunge
141
Skatte 2
Gulunge
torp
144
Torp
Kalle
136 Skatte
Mälby
145 Skatte 2
Norrkiäre
153
Cronotorp
Norrby
150 Skatte 2
Nylanda
146 Skatte 2
Ösby
148
Skatte
2, frälse 1
Östra Lädinge
138
Skatte 4, frälse 1
Simlunda
154 Skatte 3
Söderkiäre
157
Cronotorp
Ulfrijse
152
Cronotorp
Wester
Lädinge
134
Skatte 2, frälse 1
Wester
Synninge
158
Crono 2
Ygmundsby
137
Skatte
1
Huusby sochn
Öster
Synninge
164
Frälse
1, crono 1
Walby
162
Skatte 2
Rödh sochn
Gullbergby
169 Skatte 1
Hertzby
170
Frälse
1, crono 2
Rijsby
168
Skatte 2, crono 1
Röds kyrckia
166
Tyckesta
166
Skatte 2, crono 2
Estare sochn
Aalby
174
Torp
Miöhlstaby
178
Skatte
1 Eka och 24 överstruket ms
2 Kulla och 24 överstruket ms
3 Härefter
överstruket Syrisholm
??? eng 94 ms